Nene Sunday League

Roll of Honour

PREMIER DIVISION


2020/21 Standens Leap

2019/20 Standens Barn

2018/19 Standens Barn

2017/18 AFC Houghton Magna

2016/17 Queens Park WMC

2015/16 Crown & Cushion

2014/15 Denton

2013/14 Cotton Hill

2012/13 Thorplands

2011/12 Elwes Arms

2010/11 Elwes Arms

2009/10 Paveways

2008/9 Thorplands United

2007/8 AFC Clues

2006/7 Standens Barn

2005/6 Standens Barn

2004/5 Standens Barn

2003/4 Robert Horne

2002/3 St. Margaret’s

2001/2 Cogenhoe Utd

2000/1 Wheatsheaf

1999/0 Greens Norton

1998/9 Exclusives

1997/8 Wheatsheaf

1996/7 Contak United

1995/6 Greens Norton

1994/5 Billing Utd

1993/4 Greens Norton

1992/3 Parklands

1991/2 Thorplands Toby

1990/1 Spinney Lion



LEAGUE TWO / DIVISION THREE


2020/21 AKHIS FC

2019/20 Kettering United

2018/19 Northampton Sapphires

2017/18 Mill Park

2016/17 Northampton Sovereigns

2015/16 Kingsley Park WMC

2014/15 Abington Town City

2013/14 Eastern United Reserves

2012/13 Northampton Sapphires

2010/11 South Northants

2003/4 Viking FC

2002/3 Cricketers Arms

2001/2 Robert Horne Reserves

2000/1 Tibbett& Britten

1999/0 Spencer Arms Reserves

1998/9 Deers Leap

1997/8 Robert Horne

1996/7 Cogenhoe United

1995/6 Landmark


THE NENE CUP / THE LEAGUE CUP


2020/21 AFC Hardingstone

2019/20 Not Played

2018/19 Kislingbury

2017/18 Hartwell Forest

2016/17 Queens Park WMC

2015/16 Crown & Cushion

2014/15 Lord Byron

2013/14 Cotton Hill

2012/13 Desborough Benals

2011/12 Roade

2010/11 Denton

2008/9 King David

2007/8 Mill Wheel

2006/7 AFC Clues

2005/6 Standens Barn

2004/5 Standens Barn

2003/4 Standens Barn

2002/3 Bugbrooke 5 Bells

2001/2 Bugbrooke 5 Bells

2000/1 Exclusives

1999/0 Stoke Bruerne

1998/9 Greens Norton

1997/8 Greens Norton

1996/7 Contak United

1995/6 Northampton Bedrooms

1994/5 G.T. Hawkins

1993/4 Billing United

1992/3 TNT Automotive

1991/2 Thorplands Toby Inn

1990/1 Royal Oak (Walgrave)












CHAMPIONSHIP / DIVISION ONE


2020/21 Hartwell Forest

2019/20 Not Played

2018/19 Spartak

2017/18 AFC Hackleton

2016/17 Abington FC

2015/16 Norteles

2014/15 AC Squirrels

2013/14 Abington Park Hotel

2012/13 The Peacock

2011/12 Real Roochers

2010/11 FC Hunsbury

2009/10 Pomfret Celtic

2008/9 King David

2007/8 Mill Wheel

2006/7 Standens Barn Reserves

2005/6 Standens Barn Reserves

2004/5 Standens Barn Reserves

2003/4 Standens Barn Res

2002/3 FC Bozeat

2001/2 Pierce-Hydro Utd

2000/1 Silverstone

1999/0 AC Squirrels

1998/9 Hackleton Utd

1997/8 Llama XI

1996/7 Budget Rac

1995/6 Contak United

1994/5 Brittania

1993/4 Berry Rangers

1992/3 Millers Park

1991/2 Thorpland Tanners




LEAGUE THREE / DIVISION FOUR


2020/21 Royals Reserves

2019/20 Sands United

2018/19 Latimer Allstars

2013/14 Head Quarters

1999/0 Royals Reserves



LEAGUE FOUR


2020/21 Ashby Athletic

2019/20 Kettering Ise Lodge

2018/19 Alba Eagles






THE MILLENNIUM TROPHY


2020/21 Not Played

2019/20 Not Played

2018/19 Norteles

2017/18 Queens Park WMC

2016/17 Not Played

2015/16 Welland Valley Panthers

2013/14 Not Played

2012/13 AFC Trinity

2011/12 Obelisk

2010/11 Denton

2009/10 Rose & Claret

2008/9 Thorplands United

2007/8 AFC Clues

2006/7 AFC Clues

2005/6 Silver Horse Rangers

2004/5 Standens Barn Reserves

2003/4 Standens Barn Reserves

2002/3 E.D.N.S.C. Reserves

2001/2 Bugbrooke 5 Bells

1999/0 Wheatsheaf



THE SENIOR PLATE


2018/19 Norteles

2015/16 Hartwell Forest

2013/14 Lord Byron

2010/11 Kislingbury

2008/9 FC Bozeat

2007/8 Corby Rangers

2003/4 Standens Barn

2000/1 Premium Search

1998/9 Ecton Brook P.h

1997/8 Guilsborough



THE INTERMEDIATE PLATE


2018/19 Lord Byron



THE JUNIOR PLATE


2018/19 Naseby

2015/16 Bat & Wickets Reserves

2013/14 Pitsford Rangers Reserves

2010/11 FC Hunsbury Reserves

2009/10 Obelisk

2008/9 Buckby Ravens Reserves

2007/8 Obelisk

2003/4 Robert Horne Reserves

1997/8 Ecton Brook Ph

LEAGUE ONE / DIVISION TWO


2020/21 Kettering Rising Sun

2019/20 AFC Spinney

2018/19 Spring Park

2017/18 Oakley Diamonds

2016/17 Hartwell Forest

2015/16 AFC Thorpe

2014/15 Crown & Cushion

2013/14 Northampton Sapphires

2012/13 Melbourne Arms

2011/12 Kingsthorpe Waitrose

2010/11 Welland Valley

2009/10 Buckby Ravens Reserves

2008/9 Grendon Sapphires

2007/8 Mill Wheel Reserves

2006/7 AFC Clues

2005/6 Romany

2004/5 Silver Band

2003/4 Robert Horne Reserves

2002/3 Corby Rangers

2001/2 Sixfields United

2000/1 Pierce-Hydro Utd

1999/0 Deers Leap

1998/9 Spencer WMC

1997/8 Cogenhoe United

1996/7 Silver Band

1995/6 Dick Turpin

1994/5 G.T. Hawkins

1993/4 Eagles

1992/3 Billing United





LEAGUE FIVE


2020/21 Welland Valley Panthers



LEAGUE SIX


2020/21 Tove Valley



LEAGUE SEVEN


2020/21 Higham Ferrers Dons








THE DAVID FERGUSON TROPHY


2020/21 Not Played

2019/20 Not Played

2018/19 Hartwell Forest

2017/18 AFC Hackleton

2016/17 Pitsford Rangers

2015/16 Dallington Falcons

2014/15 Nomads of Barratts



THE ALAN DIMMER TROPHY


2020/21 Not Played

2019/20 Not Played

2018/19 Parklands Pheonix

2017/18 Ashby Athletic

2016/17 Northampton Sapphires

2015/16 Ashby Athletic

2014/15 FC Pioneer

2013/14 Not Played

2012/13 Royal All Stars

2011/12 AFC Hackleton

2010/11 Eagles United

2009/10 FC Hunsbury

2008/9 Grendon Sapp

2007/8 Buckby Ravens

2006/7 Weston Favell C

2005/6 Corby Rangers

2004/5 Cogenhoe Diams

2003/4 Northampton Sapphires

2002/3 Cricketers Arms

2001/2 Round Spinney

2000/1 Pierce-Hydro

1999/0 Deers Leap

1998/9 Road to Morocco Reserves

1997/8 Greens Norton

1996/7 Contak United

1995/6 Greens Norton

1994/5 Greens Norton

1993/4 Greens Norton


NORTHAMPTONSHIRE FOOTBALL ASSOCIATION CUP WINNERS

SUNDAY CUP


2018/19    Queens Park WMC

2017/18    Queens Park WMC



SUNDAY TROPHY


  2018/19    Northampton Sapphires

2013/14    Cotton Hill

2010/11    Elwes Arms



SUNDAY VASE


2016/17        Hartwell Forest

2014/15     Crown & Cushion



SUNDAY SHIELD


2013/14    Hartwell Forest

2012/13     Melbourne Arms

2009/10     Buckby Ravens

2008/09     Rose and Claret


NTFA CUP WINNERS

GOODLIFF CUP


 2017/18     Queens Park WMC

2015/16      Crown & Cushion



MDH TEAMWEAR TROPHY


2017/18     Road to Morocco

2016/17     Wootton Fields Wanderers

2009/10     Paveways FC



CHRONICLE & ECHO CUP


2017/18     Oakley Diamonds

2016/17     Hartwell Forest

2015/16    Abington FC

2014/15     Crown & Cushion



PLESTER SHIELD


2015/16        Kingsley Park WMC

2012/13        Melbourne Arms

2007/08       Obelisk FC




NENE SUNDAY LEAGUE ANNUAL AWARD WINNERS

FAIR PLAY AWARD - PREMIER DIVISION


2020/21 8 Barrels

2019/20 Not Issued

2018/19 Norteles

2017/18 Hartwell Forest

2016/17 Queens Park WMC


FAIR PLAY AWARD - CHAMPIONSHIP


2020/21 Kingsthorpe Diamonds

2019/20 Not Issued

2018/19 Royals

2017/18 Parklands Phoenix

2016/17 AFC Obelisk


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE ONE


2020/21 David Green United

2019/20 Not Issued

2018/19 AFC Brampton

2017/18 Albany Athletic

2016/17 Pitsford Rangers


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE TWO


2020/21 Beer Guerrilla

2019/20 Not Issued

2018/19 Parklands Phoenix

2017/18 Oakley Diamonds Reserves

2016/17 Oakley Diamonds


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE THREE


2020/21 Hunsbury Hawks

2019/20 Not Issued

2018/19 Oakley Diamonds Reserves


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE FOUR


2020/21 Parklands Phoenix

2019/20 Not Issued

2018/19 Real Roochers


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE FIVE


2020/21 Sixfield Rangers


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE SIX


2020/21 Latimer Allstars


FAIR PLAY AWARD - LEAGUE SEVEN


2020/21 Oakley Diamonds Reserves



TEAM OF THE YEAR


2020/21 Tove Valley

2019/20 Not Issued

2018/19 Northampton Sapphires

2017/18 AFC Houghton Magna

2016/17 Hartwell Forest


SECRETARY OF THE YEAR


2020/21 Jamie Greer (Swan & Helmet)

2019/20 Not Issued

2018/19 Callum Shields (AFC Hackleton)

2017/18 Stuart Fox (AFC Obelisk)

2016/17 Lee McConnell (Queens Park WMC)


REFEREE OF THE YEAR


2020/21 Tom Chapman

2019/20 Not Issued

2018/19 Callum Cjakowski

2017/18 Chris Rowland


CHAIRMANS AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION


2020/21 Chris Marriott (Royals)




GOLDEN BOOT - PREMIER DIVISION


2020/21 Reece Watson (FC TEQ)

2019/20 Not Issued

2018/19 Jory Mann (Standens Barn)

2017/18 Michael WInch (Hartwell Forest)

              Matty Reeve (AFC Houghton Magna)

2016/17 Vadim Smundeak (Juventus Tigers)


GOLDEN BOOT - CHAMPIONSHIP


2020/21 Mark Dowling (Thorplands Club 81)

2019/20 Not Issued

2018/19 Aaron Dickens (Spartak)

2017/18 Joe Malkin (AFC Hackleton)

              Gary Stohrer (Bat & Wickets)

2016/17 Calvin Budd (Abington FC)


GOLDEN BOOT - LEAGUE ONE


2020/21 Curtis Taylor-Jacob (David Green)

2019/20 Not Issued

2018/19 James Stephenson (FC Phoenix)

2017/18 Dylan Hewitt (Oakley Diamonds)

2016/17 Michael Winch (Hartwell Forest)


GOLDEN BOOT - LEAGUE TWO


2020/21 Tyler Jones (North Star)

2019/20 Not Issued

2018/19 Gavin Vella (Northampton Sapphires)

2017/18 Luke Holden (Mill Park)

2016/17 Nick Renda (Northampton Sovereigns)


GOLDEN BOOT - LEAGUE THREE


2020/21 Ryan Caller (Thrapston Town)

2019/20 Not Issued

2018/19 Cory Beatie (Latimer Allstars)

              Jake Rhodes (AFC Obelisk)


GOLDEN BOOT - LEAGUE FOUR


2020/21 Simon Barby (Naseby)

2019/20 Not Issued

2018/19 Renato Imeraj (Alba Eagles)


GOLDEN BOOT - LEAGUE FIVE


2020/21 Calvin Green (Spartak Reserves)


GOLDEN BOOT - LEAGUE SIX


2020/21 Jack Shaw (Tove Valley)


GOLDEN BOOT - LEAGUE SEVEN


2020/21 Jay Gurney (Hartwell Forest Res)